MIDAS HMR 2.5-15X50MM SFP ILLUMINATED RIFLE SCOPE
Midas HMR 2.5-15x50mm SFP Illuminated AHMR MOA Reticle Black
Midas HMR 2.5-15x50mm SFP Illuminated BDC 600A Reticle Black
None
None OFF
ATHLON OPTICS - MIDAS HMR 2.5-15X50MM SFP ILLUMINATED RIFLE SCOPE
Reticle Type
Brownells #
MFR #
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Out of Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
What is the ATHLON OPTICS - MIDAS HMR 2.5-15X50MM SFP ILLUMINATED RIFLE SCOPE?
FEATURES:
  • HD GLASS
  • ADVANCED FULLY MULTI-COATED
  • LENSES
  • XPL PROTECTIVE COATING
  • ARGON PURGED
  • HIGH PRECISION ERECTOR SYSTEM
  • AIRCRAFT GRADE ALUMINUM TUBE
  • ILLUMINATED RETICLE
  • ETCHED GLASS RETICLE
  • WATERPROOF
  • FOG PROOF
  • SHOCKPROOF
  • ONE PIECE TUBE CONSTRUCTION
SPECIFICATIONS:
  • RETICLE TYPE: AHMR IR MOA, BDC 600A IR
  • POWER: 4.5-27x
  • OBJ. LENS: 50 mm
  • TUBE SIZE: 30 mm
  • TURRETS: Capped
  • EYE RELIEF: 3.9”