SOCOM762-RC2 Suppressor 7.62 QD Mount Black
SOCOM 762 Suppressor 7.62 QD Mount Dark Earth
None
NoFflFee OFF
SUREFIRE - SOCOM 762 Suppressor 7.62 QD Mount Dark Earth
Color
Brownells #
MFR #
SOCOM762-RC2-DE
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Out of Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
Specifications
Full Auto Rated:
Yes
Item Length (Inches):
8.400
Finish:
Cerakote
Color:
Flat Dark Earth
Quantity:
1
Diameter (in):
1.5000
Item Weight (lbs):
Suppressor Attachment:
Quick Detach
Restriction
NFA Required:
Yes
Age restriction:
21 and above
Oversea shipping:
No
View state restrictions
What is the SUREFIRE - SOCOM 762 Suppressor 7.62 QD Mount Dark Earth?
The SureFire SOCOM762-RC2 is the 7.62 Rifle/Carbine Suppressor optimized for rifles with barrels 12” or longer. This suppressor is the second generation to the USSOCOM selected SOCOM762-RC suppressor. This option is designed to limit visible signature along with having minimal and consistent impact shift (if any) and being under 140dB which is considered to be ear safe. It is compatible with all 5.56, 6.8, and 7.62 SureFire SOCOM Suppressor Adapters and attaches with the same Fast-Attach technology as seen throughout the SOCOM Series of suppressors from SureFire.
  • Caliber: 7.62mm (.308 caliber)
  • Weight: 19.5oz (552.8g)
  • Diameter: 1.5” (3.8cm)
  • Length: 8.4” (21.35cm)
  • Construction: High-Temp Alloy
  • Optimized for 7.62mm rifles with barrels 12” or longer