SOCOM762-RC2 Suppressor 7.62 QD Mount Black
SOCOM 762 Suppressor 7.62 QD Mount Dark Earth
None
NoFflFee OFF
SUREFIRE - SOCOM7.62-RC2 SUPPRESSOR 7.62 QUICK DETACH
Color
Brownells #
MFR #
SOCOM762-RC2-BK, SOCOM762-RC2-DE
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Select Items In Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
What is the SUREFIRE - SOCOM7.62-RC2 SUPPRESSOR 7.62 QUICK DETACH?
The SureFire SOCOM762-RC2 is the 7.62 Rifle/Carbine Suppressor optimized for rifles with barrels 12” or longer. This suppressor is the second generation to the USSOCOM selected SOCOM762-RC suppressor. This option is designed to limit visible signature along with having minimal and consistent impact shift (if any) and being under 140dB which is considered to be ear safe. It is compatible with all 5.56, 6.8, and 7.62 SureFire SOCOM Suppressor Adapters and attaches with the same Fast-Attach technology as seen throughout the SOCOM Series of suppressors from SureFire.
  • Caliber: 7.62mm (.308 caliber)
  • Weight: 19.5oz (552.8g)
  • Diameter: 1.5” (3.8cm)
  • Length: 8.4” (21.35cm)
  • Construction: High-Temp Alloy
  • Optimized for 7.62mm rifles with barrels 12” or longer