SOCOM556-RC2 5.56mm QD Mount Suppressor
SOCOM556-RC2 Fast-Attach Sound Suppressor Dark Earth
None
NoFflFee OFF
SUREFIRE - SOCOM556-RC2 5.56 QUICK DETACH SUPPRESSOR
Color
Brownells #
MFR #
SOCOM556-RC2-BK, SOCOM556-RC2-DE
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Select Items In Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
What is the SUREFIRE - SOCOM556-RC2 5.56 QUICK DETACH SUPPRESSOR?
The SureFire SOCOM556-RC2 is the 5.56 Rifle/Carbine Suppressor optimized for rifles with barrels 10” or longer. This suppressor is the second generation to the USSOCOM selected SOCOM556-RC suppressor. This option is designed to limit visible signature along with having minimal and consistent impact shift (if any) and being under 140dB which is considered to be ear safe. This suppressor is compatible with all 5.56 SureFire SOCOM Suppressor Adapters and attaches with the same Fast-Attach technology as seen throughout the SOCOM Series of suppressors from SureFire.
  • Caliber: 5.56mm (.223 caliber)
  • Weight: 17.0oz (482g)
  • Diameter: 1.5” (3.8cm)
  • Length: 6.2” (15.75cm)
  • Construction: High-Temp Alloy
  • Optimized for 5.56/.223 rifles with barrels 10” or longer