Benchrest 12-42x56mm SFP NP-2DD Reticle Black
Benchrest 12-42x56mm SFP NP-R2 Reticle Black
None
None OFF
NIGHTFORCE - BENCHREST 12-42X56MM SFP RIFLE SCOPE
Reticle Type
Brownells #
MFR #
C107, C104
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Select Items In Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
What is the NIGHTFORCE - BENCHREST 12-42X56MM SFP RIFLE SCOPE?
BENCHREST 12-42X56MM SFP RIFLE SCOPE
Benchrest models feature 56mm multi-coated lenses, providing the superior resolution necessary to distinguish fine detail at extremely long ranges. An adjustable objective allows extra-fine focus to adjust parallax from 25 yards to infinity. Target turrets are calibrated in true .125 MOA (1/8 click) values and can be re-indexed to zero after sighting in. Both Precision Benchrest riflescopes are equipped with a coil spring plunger return system to maximize tracking accuracy. The eyepiece provides fast reticle focusing, and a glass-etched illuminated reticle provides optimum image/reticle contrast under virtually any lighting conditions. You have two choices of magnification ranges, but only one choice in the ultimate benchrest riflescope.
INCLUDED IN THE BOX:
  • Screw In Lens Covers
  • Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
  • Multi-Tool
  • Stickers
  • Owners Manual
  • Sunshade
SPECIFICATIONS:
  • MAGNIFICATION RANGE:12-42x
  • FOCAL PLANE: Second Focal Plane (F2/SFP)
  • BODY TUBE DIAMETER: 30mm
  • OVERALL LENGTH: 17.0 in/432 mm
  • MOUNTING LENGTH: 5.9 in/150 mm
  • WEIGHT: 36.0 oz/1021 g
  • CLICK VALUE: .125 MOA
  • INTERNAL ADJUSTMENT RANGE: E: 40 MOA W: 40 MOA
  • PARALLAX ADJUSTMENT: 25 Yards
  • EYE RELIEF: 3.0 in/75 mm
  • FIELD OF VIEW @ 100 yd: 12x: 6.7 ft/2.2 m 42x: 2.3 ft/0.8 m
  • EXIT PUPIL: 12x: 4.0 mm 42x: 1.4 mm