K525I 5-25X56MM FFP ILLUMINATED RIFLE SCOPES
K525i 5-25x56mm FFP Illuminated MOAK Right Windage Black
None
Clearance Clearance OFF
KAHLES - K525i 5-25x56mm FFP Illuminated MOAK Right Windage Black
Hand
Brownells #
MFR #
10646
UPC
Purchase Limit Help
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
Specifications
Battery Type:
CR-2032
Color:
Black
Focal Plane:
First
Click Value:
.25 MOA
Eye Relief (Maximum Inches):
3.74
Material:
Aluminum
Item Length (Inches):
14.800
Illumination:
Yes
Eye Relief (Minimum Inches):
3.74
Model Number:
K525i
Finish:
Anodized
Item Weight (lbs):
Hand:
Right
Quantity:
1
Max Magnification:
25
Mount Type:
Not Included
Min Magnification:
5
Scope Tube Diameter:
34mm
Objective Size:
56
Reticle Type:
MOAK
Restriction
Oversea shipping:
No
Prop 65 restriction:
Lead
Special Order:
Please allow 4-5 weeks additional processing time
View state restrictions
What is the KAHLES - K525i 5-25x56mm FFP Illuminated MOAK Right Windage Black?
The K525i combines maximum optical performance and precision with unique handling
and ergonomics. A rugged riflescope for professionals, with windage optional left or
right, precise illuminated reticles in First focal plane and the unique TWIST GUARD
windage.
FEATURES:
  • Maximum optical performance – field of view, high contrast image, high definition
  • Absolutely reliable repeat accuracy and precise, clearly defined click mechanism
  • Optional left or right side windage
  • Parallax wheel integrated into the elevation turret (patented) (20 m to ∞)
  • Innovative TWIST GUARD windage (patented)
  • Precise illuminated reticle in First focal plane
SPECIFICATIONS:
  • RETICLE: SKMR 4, MOAK,MSR2,
  • SCOPE LENGTH: 14.84”
  • WEIGHT: 34.21 oz
  • MAGNIFICATION: 5-25x
  • TUBE DIAMETER: 34mm
  • OBJECTIVE LENS DIAMETER: 56mm
  • EYE RELIEF: 95mm
  • FOV MINIMUM: 3.74”
  • FOV MAXIMUM: 3.74”