Hardline 4-12x40mm SFP Custom BDC 223/556 Reticle Black
Hardline 4-12x40mm SFP Custom BDC Long Range Reticle Black
Hardline 4-12x40mm SFP Custom MILDOT Reticle Black
None
Sale Sale OFF
CRIMSON TRACE CORPORATION - HARDLINE 4-12X40MM SFP RIFLE SCOPE
Reticle Type
Brownells #
MFR #
UPC
Coupon Code
Purchase Limit Help
Select Items In Stock
Can we ship this to you? (US only)
{{restriction.odmShipCheckMessage}}
What is the CRIMSON TRACE CORPORATION - HARDLINE 4-12X40MM SFP RIFLE SCOPE?
The Crimson Trace Hardline optics are designed with the tactical and target shooter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 1” and 30mm tubes that are designed to handle abuse. The line offers generous eye relief to get back on target quickly. They are fully multi-coated, nitrogen purged, waterproof, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace® scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.
SPECIFICATIONS:
  • Magnification: 4-12x
  • Reticle: CT Custom BDC .223/5.56 / MILDOT Reticle
  • Focal Plane: Second
  • Material: Aerospace Aluminum
  • Eye Relief (in): 3.5 in
  • Objective Lens Diameter: 40mm
  • Tube Diameter: 1 in.
  • Click Value: 1/4 MOA
  • Illumination: No
  • Light Transmittance (%): 90
  • Scope Length: 2.5 in x 2.5 in x 14.1 in